(Ne)Tolerance

Zabalená v teplé dece s šálkem dobré kávy sedím u krbu a pozoruji plazící se plamínky po praskajícím dřevě. Mít chalupu má své výhody. Přemýšlím o tom, jak jsme v dnešní době hrozně netolerantní. Všichni máme v hlavě zafixované nějaké dané normy a jimi se řídíme. Ať už se jedná o něčí vzhled nebo jeho chování.

Když vidíte u vody, nebo na ulici dívku/paní se sukní a s neoholenýma nohama, automaticky ji začneme odsuzovat. Že se to nehodí takhle se někde ukázat. A přitom proč? Je to každého volba, jestli to bude dělat nebo ne. Bohužel jak je to dnes už tak zavedené, že by se ženy měly holit, že pokud to některá neudělá, hned je v našich očích viděna jinak. Hůře.

To samé třeba s gayi. Jakmile nějaký gay nebo lesbický pár uvidíme na ulici, odvracíme se. Je nám to nepříjemný pohled. Proti přírodě. Ale to jenom proto, že jsme zvyklí na něco jiného. Svět se mění, modernizuje. A proč by se nemohli na veřejnosti líbat stejně jako žena s mužem, aniž by ostatní opovržlivě odvraceli svůj zrak? Proč by se kluci nemohli malovat, aniž by za to byli uráženi?

Tohle téma mě napadlo, když jsem nedávno jela metrem a přistoupil dost extravagantně oblečený mladík. Okamžitě si vysloužil několik opovrhujících pohledů a jedna postarší paní si od něj odsedla. V tu chvíli mi ho bylo hrozně líto. Ten kluk vyznává nějaký styl, a jenom proto, že nezapadá do jejich škatulek ho nejsou lidé schopni tolerovat.

To jsme opravdu tak netolerantní?

To samé s prostorově výraznějšími lidmi. První naše myšlenka je, že se ten člověk pořád jen cpe a nesportuje. Ale už se nezaobíráme myšlenkou, že je třeba nemocný a i když každé pondělí a čtvrtek chodí na tenis a jí normálně, nepřejídá se, pořád vypadá stejně.

Samozřejmě to neplatí pro všechny. Ale pro ty z vás, kteří se odvrátí když vidí například ty neoholené nohy, zkuste být více tolerantnější. Třeba za pár let se budete chovat stejně. A opravdu by vám bylo příjemné, kdyby vás za to takhle odsuzovali? Za něco tak banálního? To je přeci kravina. Buďme více tolerantnější.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s