Život citlivého člověka

♫ Gabrielle Aplin – The power of love ♫

 

Být citlivý je docela složitá věc, nemyslete si. Vnímáte více věci, které by ostatní jen přešli, nebo se jim zasmáli a nechali je být. Nezadržíte slzy u dojemných filmů, knížek nebo u trochu víc emočně vypjatých chvil. Berete si k srdci nemístné poznámky, a i když mohou být myšlené jen jako z legrace, vy nad tím přemýšlíte víc, než je zdrávo.

Já byla citlivá vždy. Alespoň co si pamatuji.

Jednou, to mi bylo osm myslím, mi táta řekl, že jsem zbabělec. A mé osmileté já se v pokoji rozplakalo s tím, že mě nemá rád. Dále třeba, když jsem poprvé viděla Titanic. Přísahám vám, že do té doby jsem nikdy tak nebrečela. Zas na druhou stranu…jako pardon ale mladej DiCaprio musel být idol každé holky. A co teprve v obleku!  (no jo, už mlčím)

♫ Black Veil Brides – Rebel love song ♫

Tři měsíce zpátky jsem omdlela jenom z toho, že jsem si přečetla jak za války jedli vepřové maso, které bylo prolezlé červy, ale i tak ho museli sníst, aby nepošli hlady (kniha Jak jsem vyhrál válku. Jinak je moc vtipná a obecně super). To bylo celkem vtipný. Omdlela jsem už dvakrát (jednou jsem skončila v nemocnici), ale tentokrát se mi napřed pořádně zatmělo před očima. Poté jsem si uvědomila, že mi spadla ta kniha. Natáhla jsem se pro ni a zvedla ji, pak jsem chviličku nevnímala a pak jsem jen viděla, jak je kniha zase na zemi. A hned potom jsem sebou práskla. Joo, mívám tyhle záchvaty, někdy dokončené právě omdlením, docela často, takže jsem si na to celkem zvykla, ale i tak si myslí, že je to silně spjato právě s citlivostí.

(poznámka autorky: Teď jsem si vzpomněla na Ségolène (doufám, že se to tak píše) z filmu Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu? (Co jsme komu udělali?), takový příklad citově nevyrovnané postavy v reálném životě)

Nejvíc nesnáším vtipné poznámky ve škole. Nemají poškodit nebo tak, ale i tak ubližují. Se mnou se nese už dva roky hláška naší bývalé angličtinářky, která se na nás jednou naštvala a křičela na nás, jaká jsme hrozná třída, a řekla:„Nobody likes you…” a já v tu chvíli šeptla něco kamarádce a celkem se mi to vymstilo, protože učitelka se na mě obořila a zakřičela moje jméno. Všechno se seběhlo rychle, takže to vypadalo jako kdyby věta „Nikdo tě nemá rád”, byla myšlená na mě. Všichni se dobře pobavili a od té doby to bere moje třída jako skvělou hlášku, ale to, že je mi nepříjemný, když to říkají, je nezajímá. Jednou jsem se na ně obořila, že to není vůbec vtipný, ale dostalo se mi jen odpovědi, že je to jenom sranda ať si to tak neberu. Jo jasně. Pro mě je to velká sranda.

♫ RY X – Berlin ♫

Přemýšlela jsem, jestli být citlivý má i nějaké kladné stránky. Uvědomila jsem si, že s tím také často souvisí i to, že jste empatičtí. Dokážete se vcítit do druhého, vyslechnout ho a nabídnout objetí a radu. Což je podle mě jedna z nejlepších vlastností, protože každý občas potřebuje vytáhnout ze dna, svěřit se. A komu jinému než někomu empatickému? Věřte mi, že svěřit se člověku právě bez této vlastnosti je dosti složité.

Byla jsem zrovna na táboře o letních prázdninách, když jsem se dozvěděla, že můj pejsek má nádor na mozku. Věděla jsem, že je nemocný, ale nějak naivně jsem doufala, že se to spraví, že se uzdraví. Sesypala jsem se. Byla jsem kousek dál od domu, kde jsme bydlely, abych chytila signál, a jen jsem si sedla a brečela a brečela. Nemohla jsem přestat. Už v tu chvíli mi to trhalo srdce. Po nějaké době jsem přišla do chatky, oči opuchlé. Objala jsem kamarádku, se kterou jsem tam byla a mezi vzlyky jí řekla, co se přihodilo a ona mlčela. Potom řekla něco, jako, že se to spraví a že bude všechno dobrý. Potom mě tam nechala s tím, že má na plotně jídlo. Naštěstí tam byla ještě jedna kamarádka, která mi přinesla šampáňo, které jsme tam propašovaly a svolala do mého pokoje ostatní holky s tím, že budeme volat náhodným lidem a různým kamarádům a nabízet jim pizzu a já nevím co všechno. Dokázala mě rozesmát, za co jsem jí byla vděčná.

Tak alespoň, že jednu pozitivní stránku ta citlivost má. Většina věcí ji má, i když si zprvu můžeme myslet, že nemá. Ale je třeba ji najít a vyzdvihnout ji alespoň na stejnou úroveň jako je ta špatná.

♫ Cloves – Don’t forget about me ♫

 

p.s. určitě si ty písničky poslechněte.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s